עלון קיבוץ גן שמואל

גיליון מס’ 3 | 17.06.2022
צילום שער: הכניסה לספריה, 1996
מתוך ארכיון הקיבוץ

משולחן המזכירים | איריס ועילם

בימים אלה מתקיים בישראל שבוע הספר העברי. ספרים רבים מוצגים בכיכרות הערים וסופרים באים לחתום על ספריהם, חגיגה תרבותית ללא ספק.

גם אצלנו הספרים והספרייה על הפרק.

אנחנו, כמו מרבית חברי הקיבוץ, אוהבי ספרים ואוהבי הספרייה. בספרייה שלנו יש ספרים רבים להשאלה: ספרי קריאה וספרי עיון, וכל מי שמעוניין בהם, שמח שהם ישנם ובאפשרותו להשאילם, אצלנו בבית.

הדיון אינו על הספרים ואינו על אפשרות השאלתם. הספרים יישארו בספרייה וכל מי שבא אל הספרייה, יוכל גם בהמשך ליהנות מכל הטוב הזה. באחריותנו יבוצע מיון מקיף ואחראי לספרי העיון, כדי להשאיר ברשותנו את הספרים השימושיים, העדכניים והחשובים. ומכיוון שהספרים נמצאים במאגר ממוחשב, כל ספר שמישהו ירצה – יוכל לקבלו.

אז אם הדיון אינו על הספרים, על מה הוא למעשה?

עוד

הדיון האמיתי הוא על חדר העיון בלבד. אותו "חדר" שבעבר השתמשנו בו כאשר עשינו עבודות גמר, או כשעשינו עבודות סמינריוניות וישבנו שם.

היום זה כבר לא קורה: חדר העיון מכיל ספרים אך לא מכיל אנשים שפעילים בו.

זו הסיבה לרעיון להפוך אזור גדול - כמחצית משטח הספרייה  - שהפעילות בו מצומצמת מאוד ורובה למטרות אחרות, לאזור פעיל, שיש בו צורך אמיתי בקיבוץ, לכל החברים ולא רק לממלאי התפקידים.

לסיכום, לחברי הקיבוץ המשתמשים בספריה להחלפת ספרי קריאה לא ייגרם כל נזק. עדיין כולנו נוכל ליהנות מספרים מעולים לקריאה, מספרי עיון לקריאה וללמידה, מנכס תרבותי וקהילתי במרכז הקיבוץ, וגם מחדר ישיבות נרחב לשימוש החברים בוועדות השונות הקיבוץ.

ההצעה התקבלה ע"י הנהלת המגזר הצרכני וע"י המזכירות המורחבת. שתי ההנהלות ראו מול עיניהן את כלל צרכי הקהילה: הצורך בספרייה עשירה ונגישה והצורך בחדר ישיבות מותאם לימינו.


ולשמחות אחרות: ברצוננו לברך את בנות ובני המצווה החוגגים היום במשותף את סיום שנת המצוות שלהם. אנו שמחים לראות אתכם גדלים ומתבגרים בינינו. עלו והצליחו, הגשימו חלומות ותיהנו מהחיים.

שבת שלום, עילם ואיריס

0

יש להתחבר כדי להגיב

שיחת קיבוץ | יום א', 19.06, 20:30

בשיחה הקרובה יעלו הנושאים הבאים:

 • אישור הדו"ח הכספי של הקיבוץ לשנת 2021
 • אישור פורמלי לחלוקת רווחים לחברי הקיבוץ מרווחי שנים קודמות
 • אישור פורמלי להעברת רווחים לקרן המילואים
 • קרן מילואים - אישור דו"חות כספיים לשנת 2021, אישור חלוקת ההכנסה החייבת של הקרן
 • העברת ספריית העיון לחלל הספרייה הלימודית, לטובת הסדרת חדר ישיבות ומשרדים לחברים

ההצבעה בקלפי הממוחשבת

    מיום חמישי 23.06 בשעה 08:00     ועד יום שישי 24.06 בשעה 12:00

0
הזמנה לשיחת קיבוץ >

יש להתחבר כדי להגיב

לקראת שיחת הקיבוץ | הנמ"צ

הנהלת המגזר הצרכני אישרה את מהלך העברת ספריית העיון לחלל הספרייה הלימודית.

ההצעה כוללת את הפעולות הבאות:

 • העברת ספרי העיון לשטח הספרייה הלימודית, העברת ספרי העיון לקומפקטוסים ולקיר המזרחי
 • בניית חדר ישיבות וכארבעה חדרי משרדים בשטח ספריית העיון עבור עובדי חוץ וענף הרכב
 • שטח ספריית ההשאלה יישאר ללא שינוי

לעיון במצגת המפרטת את עיקרי ההצעה ניתן לגלול לצדדים את השקופיות בגלריה מעלה או ללחוץ כאן.

נאספו חתימות חברים כנגד המהלך, ההתנגדות תוצג בשיחת הקיבוץ ותגיע לקלפי להכרעה.

0

יש להתחבר כדי להגיב

לקראת שיחת הקיבוץ | צוות הספרייה

לפני שנים רבות, כאשר בנו את הספרייה במקום בו היא נמצאת היום, הייתה שם כוונה והיה שם רעיון.

הרעיון והחזון היו שספריה היא מקום שמגדיר השכלה, תרבות וידע, וחשוב לה לחברה, כמו החברה הקיבוצית, שמקום כזה יהיה במרכז, בלב ליבו של הקיבוץ. כך אנחנו הספרניות מאמינות וחושבות גם כיום.

בעשר השנים האחרונות (אם לא יותר..), יש מגמה לראות במבנה הספרייה נדל”ן, וממלאי תפקידים שונים לוטשים אליו עיניים כאשר לנגד עיניהם נוחות גרידא. הם מסרבים לראות את החזון והאמירה, העיקר שיהיה להם קל ונגיש.

עוד

ואשר לתוכנית ולמה מעבר לחזון אנחנו רואות בה תוכנית רעה שהציבור יתחרט עליה שנים רבות באם תתממש.

התוכנית היא לפרק את ספריית העיון ולהעביר חלק מהספרים ל'קומפקטוס': ארונות על גלגלים שנמצאים במעבר קטן וצר בחלק השמאלי של הספרייה, ובמקום זה לבנות שם חדר ישיבות ומשרדים.

לטענתם ספריית העיון לא נראית כמו ספריה, ונלקח שם רק ספר אחד לשבוע. למה האמירה הזו שגויה מיסודה? ספריית העיון שימשה במשך שנים ועדיין משמשת סטודנטים בכל המקצועות הנלמדים, ריאליים והומאניים.

כאשר סטודנט מתחיל שנת לימודים, אנחנו מציידות אותו בכל הספרים להם הוא נזקק ומאפשרות לו/לה להחזיק בהם כל זמן שנדרש. בוודאי שאין טעם לבקשו להחליפם פעם בשבוע רק על מנת לספק טבלה סטטיסטית חסרת משמעות. סטודנטים רבים מודים לנו עד היום על העזרה בהשלמת הלימודים בהצלחה.

כמו כן, משמשת ספריית העיון חברים אשר לא קוראים ספרות ומעדיפים ספרי עיון בשלל נושאים. האם יש לנו זכות למנוע זאת מהם?

באשר לאמירה שהספרייה לא נראית כמו ספריית עיון, זה מגוחך מפני שהיא מסודרת ממש לפי הכללים של הספריות בעולם כולו. לפי מספרי עיון של הנושאים השונים ושמות הסופרים. כמובן שניסיון להעביר את הספרים לקומפקטוס הדחוס, אינו מתאים לספריות ולא ישרת את המטרה.

בספריה פועלים היום 3 משרדים, שניים בספריית העיון ואחד בספריית הספרות. משיחותינו עם המשתמשים במשרדים אלה, הם לא סובלים. להיפך, נאמר לי אפילו שזה כייף גדול לעבוד בינות לספרים, ושיתוף הפעולה בינינו לבין המשתמשים האחרים במבנה הוא נפלא.

בנוסף, בכל שנה פונים אלינו עוד ועוד אנשים שצריכים חלל שקט ללמוד בו, מה שלא מתאפשר להם בבית המשפחה. לכל הדורש אנחנו מספקות מפתח ואפשרות להיכנס וללמוד בכל שעה משעות היום. תופעה מבורכת זו תיעלם מן הסתם כאשר ממלאי תפקידים שונים יראו במקום את משרדם הפרטי.

למה לא נוכל להמשיך ולעבוד בספריה? מעבר למה שכבר הוזכר, נוכחנו שהכוונה היא לבנות משרד ממש מול דלת הכניסה לספרייה. במקום יש כיום מעקה עץ עליו מונחים ספרים שנכתבו על ידי חברי גן שמואל, ומיד אחריו נמצא ארון המתנות והחלון הגדול והיחידי שהוא המקור לאור יום ולאוויר בספריה. למותר לציין למה אי אפשר לעבוד במקום שאין בו אור ואוויר לנשימה.

לבסוף, מנסים לשכנע אותנו ואתכם שמה שהכי נחוץ עכשיו בגן שמואל, והמקום בו הכי שווה להשקיע כספי מענק זה חדר ישיבות גדול וחדרי משרדים. גם אם זה נכון, הפתרון האחרון היה צריך להיות מבנה הספרייה. הוצעו להוגי התוכנית רעיונות נוספים שנדחו על הסף, חלקם הגדול, על פי הטענה, מפני שהם רחוקים מהמרכז. כמו כן קיימת הצעה, שלפי עניות דעתנו כדאי לקדם, להשקיע את הכסף בשיפוץ ואיחוד של ספריית המבוגרים עם ספריית הילדים. רעיון שיש בו חזון, אמירה ורצון לקדם ולבנות ולא להרוס את היפה הקיים.

גילה ואסנת

0

יש להתחבר כדי להגיב

מכרזים | ועדת מינויים

ועדת מינויים מפרסמת לציבור שלושה קולות קוראים. לפרטים המלאים לחצו על הקישורים.

קול קורא לחבר.ה בועדת הביקורת של קרן המילואים - לחצו כאן


קול קורא לחבר.ה בגיל השלישי במזכירות המורחבת - לחצו כאן


קול קורא למרכז.ת משק - לחצו כאן

0

יש להתחבר כדי להגיב

מהנעשה בתנועה הקיבוצית | ארנון כץ

חברות וחברים שלום,

כמה אירועים שהתרחשו בעת האחרונה, הניעו אותי לכתוב את הרשימה ולהתייחס למספר עניינים הקשורים לתנועה הקיבוצית. אתאר את רצף האירועים לפי סדר כרונולוגי.

לאחר סיום עבודתה של מורן רוזנברג (לפני שנה+) ולאחרונה גם של מרדכי הראבן, אין לגן שמואל עובדים בקרב כ-70 פעילי התק”צ מקבלי השכר.

זה המקום להודות, גם אם באיחור, למרדכי הראבן על שנים ארוכות של עבודה משמעותית בתנועה. עבודתו של מרדכי קיבלה תהודה והוקרה יפה גם בעיתונות הקיבוצית. ברכות חמות מכל בית גן שמואל!

עוד

מביקור במטה התנועה שבאזור המשרדים שהוקם בסמוך לקיבוץ יקום, התרשמתי מאוד מהמבנה החדש והצנוע של התק"צ. העזיבה של בית התנועה ברח' לאונרדו דה וינצ'י בתל אביב הייתה מתבקשת ונראה כי הבית החדש מתאים בהרבה.

נציגינו בתנועה הקיבוצית, או כפי שנקראים "הצירים מטעם גן שמואל", שהם בעלי זכות ההצבעה במועצת התנועה הם: מאיר בראון, דוד עמיר ואני שהצטרפתי אחרון לפני כשנתיים.

מאז תחילת הקורונה הישיבות עברו לזום והן מתקיימות אחת לרבעון. הגיל הממוצע של נציגי הקיבוצים הוא כ-70 (אין לי נתונים מדויקים, אבל זו הערכתי בהתחשב בפרצופים בחלוניות במחשב).

מאז שנכנסתי כציר במועצת התנועה כל ההצבעות עברו ברוב גדול, בעיקר מכיוון שלא עלו נושאים שנויים במחלוקת. בתאריך 7.4.2022 התקיימה הצבעה בנושא שינוי אופן בחירת המזכ"ל באמצעות צירים ולא באמצעות כלל חברי התנועה. בניגוד להצבעות קודמות, לא התקבל רוב נדרש. המשמעות היא שאופן ההצבעה למזכ"ל התנועה נשאר כשהיה וכל חברי הקיבוצים הרשומים בפנקס הבוחרים יוכלו להשפיע על זהות המזכ"ל הבא. החלטה זו היא בניגוד לרצונו של ניר מאיר שקידם את השינוי באופן ההצבעה.

לפני כשבועיים הוזמנה סגנית מזכ"ל התנועה הדס דניאלי ילין (יגור) למפגש עם המזכירות המורחבת (יחד עם רכז אזור גרנות, אייל אלקלעי – מעגן מיכאל), הדס הציגה צילום מצב של התנועה הקיבוצית על שלל ארגוניה ופעילויותיה המגוונת והתייחסה לשאלה הבסיסית: "כיצד חברי קיבוץ גן שמואל מושפעים מהתק"צ?" הדס ענתה על כך בהרחבה.

בתמצות שלי אומר שההשפעה עלינו פחותה בחיי היומיום ומתרחשת בעיקר סביב הפעילות של תל"ם וסיוע פוטנציאלי לתמיכה כספית לפעילות שלנו עבור משפחת הפליטים מאוקראינה. כמו כן, אנו נעזרים מעת לעת בשירותי הגישור של התנועה ובשלל הדרכות, קורסים וימי עיון של התק"צ למגוון רחב של ממלאי תפקידים.

התנועה מסייעת רבות לקיבוצים בקשיים תוך שילוב כוחו הכלכלי של שולחן הארגונים (לדוגמא סיוע לקיבוץ ניר דוד בפרשת נחל האסי). מוסדות התק"צ עומדים לרשות כל קיבוצי התנועה במשברים שונים באמצעות הדובר שמסייע מול אמצעי התקשורת ובאמצעות תיאום בין קיבוצים במשברים ביטחוניים, שריפות וכיו"ב (האירוח שנתנו לילדי קיבוץ בארי ב-"שומר החומות" לדוגמא).

פעילות מסייעת שפחות מורגשת ביומיום היא הפעילות תחת הכותרת "קשרי ממשל" או מה שכונה בעבר המחלקה הפוליטית. התק"צ הבינו שחייבים לבזר את המאמץ הפוליטי בין המפלגות השונות, ועם נוכחות שיא של 7 חברי קיבוצים בכנסת ישראל (כן, גם עמיחי שיקלי נחשב קיבוצניק), התק"צ משתמש בכל הכלים הקיימים להשפעה על מקבלי ההחלטות בנושאי חקלאות, קרקעות, מיסוי ועוד.

בשבוע שעבר נסענו מורן, עילם ואני לכנס המטה השיתופי במשמר העמק. הכנס עסק באופן רשמי בשמירה על ממלאי תפקידים והתמודדות עם ביקורת, אך בעיקר נתן הזדמנות לשיחות ישירות ומובנות בתוך הלו"ז בין ממלאי תפקידים בקיבוצים שיתופיים במגוון סוגיות שמעסיקות את כולנו.

עבורי היה זה מפגש מעשיר ומעניין בהרבה מפורום עמיתים של קיבוצי גרנות שבו ישנם רק שלושה קיבוצים שיתופיים. בסיום המפגש העלה מזכיר קיבוץ עין חרוד איחוד, עמיר פיין, את נושא שינוי אורחות חיים שחברי הכנס הרבו לעסוק בו בשיחות האישיות, אך לא נכנס לתוך הלו"ז באופן רשמי. ניכר כי יניב (בארי) ודניטו (זיקים), מנהלי המטה השיתופי ומארגני הכנס, לקחו את ההערה לתשומת ליבם והנושא יקבל התייחסות שונה בכנסים הבאים.


הכנס במשמר העמק הסתיים בביקור במערת הפלמ"ח. מודה שמעט קינאתי ביכולת של משמר העמק להרים מיזם תיירותי נחמד וצרם לי מאוד שאנחנו, עם תנאים אובייקטיביים טובים בהרבה, לא מסוגלים למנף את האוצרות שיש לנו מתחת ליד למשהו דומה או אפילו טוב משלהם.

ארנון

0

יש להתחבר כדי להגיב

ביקור שגריר אוסטרליה | Vgarden

בעקבות התפתחות הפעילות של Vgarden באוסטרליה ובעקבות חיזוק היחסים הכלכליים בין ממשלת אוסטרליה וממשלת ישראל, נוצר קשר בין Vgarden לבין הנספח הכלכלי האוסטרלי שעובד תחת השגריר האוסטרלי בישראל, מר פול גריפית’.

עיקר עבודתו של הנספח הכלכלי האוסטרלי בישראל מתמקדת בעידוד וקידום פעילויות ישראליות באוסטרליה, כאשר הפעילות שלנו – המתפתחת בעיקר בעלייה בכמות המכירות ובמגוון המוצרים הנמכרים באוסטרליה והקמה של מפעל ייצור על אדמת אוסטרליה – מהווה תחום חשוב ומעניין עבורו, ולכן יצר אתנו קשר בכדי לסייע.

עוד

הנספח הכלכלי סייע לנו בעיקר ביצירת קשרים עם יועצים ועורכי דין אוסטרלים שיכולים ללוות אותנו בתחומים של מיסוי ורגולציה. כתוצאה מהיחסים הטובים שנרקמו, השגריר האוסטרלי הביע עניין רב בקידום הפעילות שלנו, וביקש לבקר בקיבוץ.

השבוע הגיע השגריר פול גריפית' לביקור בקיבוץ. במהלך הביקור, בין היתר, הסברנו לו על המאפיינים של קיבוץ מסורתי שיתופי, אופן החיים המשלב חיי קהילה, מסורת והקמת פעילויות כלכליות מגוונות, משמעותיות ומתקדמות.

הצגנו לו את הפעילות של Vgarden וכן את התפתחות הפעילות באוסטרליה וכיצד אנחנו מתכננים להמשיך לפתח אותה ביחד עם השותפים האוסטרליים שלנו. בהמשך, יצאנו לסיור במפעל והמשכנו לסיור בקיבוץ שכלל את הרפת, האתר לזכר קורבנות השואה, שכונות המגורים, החצר הישנה ועוד. סיימנו, איך לא, בארוחת צהרים מסורתית בחדר האוכל.

בתום ביקור מוצלח ביותר, נפרדנו לשלום. נוצרו קשרים מאד יפים עם השגריר האוסטרלי הנחמד, ואנחנו ממשיכים את היחסים עם הנספח הכלכלי שנמצא כאן בשגרירות.

0

יש להתחבר כדי להגיב

פינות נוי | ניר רותם וצוות גינות נוי

בפעמיים הקודמות הכרנו צמחים, אבל השבוע בחרתי להביא מספר בקשות לחברים, שיעזרו לנו לשמור על הגן והבית שלנו נקי ויפה


 • בדולבים ובפינות הגזם המבוטנות שמים רק גזם. לא שקיות, לא עציצים, לא רהיטים וכו'. פעם בשנה אנחנו מרסקים את הגזם ומשתמשים בו כדי לחפות את האדמה בערוגות שלנו, ואם יהיה בו חתיכות קטנות של פלסטיק הגזם לא יהיה שמיש.
 • זבל גדול שמים במכולת הזבל ליד הרפת, לא על יד הפחים.
 • קרטונים שמים רק בכלובי קרטונים, אחרת הם ממלאים את הפחים.

ואם ממש בא לכם להגדיל ראש אתם גם מוזמנים להרים לכלוך שאתם רואים על הרצפה, זה מאוד יעזור.

תודה רבה,

ניר וצוות הנוי


בתמונה - בריכת הדגים בבית אורי

צילם: יהודה שי, 1968

1
גינות נוי בפייסבוק >

יש להתחבר כדי להגיב

החממה ההידרופונית | ליאור גולדשטיין


קצת על הידרופוניקה


הידרופוניקה היא שיטת גידול ללא אדמה, בה הצמחים גדלים על בסיס מים ודשן נוזלי המסתחררים במערכת. המים בעצם מכילים את כל המינרלים והאלמנטים להם דרוש הצמח בשלבי הגידול השונים (אותם המינרלים שנמצאים גם באדמה באופן טבעי).

הידרו = מים, פוני = עבודה (מיוונית), ובשיטה הזו ניתן לגדל מגוון גדול מאוד של צמחים.

ניתן לגדל ירקות ועלים ירוקים כמו: חסה, בזיליקום, תרד ומנגולד, נענע, כוסברה, בצל ירוק, פטרוזיליה, נענע, קייל, באק צ’וי ועוד.. אפשר גם לגדל סוגי ירקות שדורשים הדלייה – עגבניות, פלפלים ומלפפונים, ואפילו צמחי נוי, כגון בת שבע, ירקה ופוטוס.

מה לא ניתן לגדל? צמחי שורש – כמו גזר או תפו”א (אפשר בשיטות אחרות, כדוגמת Aeroponics, אבל לא בהידרופוניקה).

עוד

יש כמה טכניקות בגידול הידרופוני, שאחת מהן היא שיטת גידול בבריכות מים עמוקות הנקראת DWC – Deep Water Culture. זו השיטה שבה עובדת החממה אצלנו: בריכות מים עמוקות (כ-1 מ'), עליהן צפים מגשי קלקר בהם נשתלים הצמחים, כשרק קצות שורשי הצמחים נוגעים במים.

בדרך זו, השורשים הנמצאים כל העת בתוך המים יכולים לאסוף את חומרי ההזנה בצורה מיטבית: כאשר הצמח זקוק להם הם זמינים לו בתמיסה עליה צף הקלקר.

לשיטה זו מספר יתרונות, שהחשובים הם:

 • קצב צימוח מהיר - הצמח משקיע כמעט את כל האנרגיה שלו בצימוח העלים והגבעולים ולא בגידול בית השורשים (כמו באדמה), דבר זה מזרז משמעותית את קצב הגידול של הצמחים ההידרופוניים לעומת אותם צמחים שגדלים באדמה
 • חסכון במים - המים מסתחררים כל העת ולא מחלחלים למי התהום והולכים לאיבוד, כך גם לא מחלחלים למי התהום חומרי ריסוס והדברה שנפוצים בגידול בשטחים פתוחים
 • חסכון בשטח גידול - באדמה שותלים חסות במרווחים של 40 ס"מ בין ראש לראש. בשיטה שלנו המרווח הוא 18-20 ס"מ, כלומר צפיפות גבוהה פי 2, על אותו תא שטח!
 • שליטה על חומרי ההזנה – להבדיל מגידול באדמה, כאן ניתן לנטר בכל רגע נתון את המים בעזרת בדיקות מעבדה, לנתח בדיוק איזה מינרל חסר בתמיסה, ולהוסיף אותו למערכת בכמות המדויקת (ביחס לנפח הידוע של המערכת)

עד כאן על השיטה ההידרופונית, ממש על קצה המזלג...

מקווים שאתם נהנים ונהנות מהירקות והירוקים שלנו, וניפגש בשבוע הבא!

0
לקבוצת הוואטסאפ של החממה >

יש להתחבר כדי להגיב

מהנעשה בחינוך | חובב שלח


שנת המצוות


לאחר תקופת סגרים ארוכה ועוד גזרות שונות ומשונות, הצלחנו השנה לקיים שנת מצוות לקבוצת ספיר כמעט בלי הפרעות.

השנה ערב סיום שנת המצוות יתקיים בפורמט חדש. המסיבה המסורתית על דשא חדר האוכל לא מתקיימת, ובמקומה כל משפחה חוגגת בנפרד. ערב הסיום מופק ע”י החינוך ויהפוך לאירוע פנימי של הקיבוץ עם דגש על הקבוצה והילדים.

חלק ניכר מהמשפחות כבר חגגו את המאורע, וניראה שהשינוי – לפחות בפן המשפחתי – היה מוצלח, ואירועי בר/בת המצווה שנחגגו היו משמעותיים וחיוביים מבחינת הילדים ובני המשפחה.

היום (שישי, 20:00) מתקיים האירוע הקהילתי לסיכום שנת המצוות.

עוד

אנחנו מקווים ומאמינים שהאירוע הקהילתי יהיה מוצלח וייכנס כמסורת לשנים הבאות. בהזדמנות זאת אנחנו רוצים להזמין את כולם להגיע ולחגוג עם קבוצת ספיר, המשפחות ואיתנו - את סיום שנת המצוות.


לקבוצת ספיר


אנחנו מסכמים איתכם שנת מצוות מלאה, מהנה ומאתגרת, עם לא מעט מורדות וגם הרבה שיאים מהנים ומספקים.

סיום בית הספר היסודי והמעבר לחטיבת הביניים, ביחד עם המעבר מהמפגשים לנעורים ושנת המצוות הם אתגר לא פשוט שמצריך כוחות, גמישות, בגרות והרבה סבלנות. במבט לאחור וכאשר קצת מרימים את הראש מקשיי היום יום, נראה לנו שבאמת הפקתם משנה זו את המיטב. עשיתם את ההתאמות הנדרשות, עמדתם באתגרים, התבגרתם, למדתם, ואנחנו מקווים שגם נהניתם ועשיתם חיים.

ההצלחה של שנת המצוות תלויה במשולש הקדוש של נער/ה, הורים ומערכת. כנציגי המערכת, אנחנו רוצים להודות לכם, קבוצת ספיר וההורים, על רוח ההתנדבות, היצירתיות, ההשקעה, הגמישות, השותפות והחברות. הייתם מצויינים והייתה לנו הזכות ללוות אתכם לאורך השנה.

קבוצת ספיר, אנחנו מאחלים לכל אחד מכם/ן באופן אישי הרבה הצלחה בעתיד, אוהבים אתכם מאוד, ושמחים לראות בכם מוסדניקים.

חובב

0

יש להתחבר כדי להגיב

ערב סיום שנת המצוות | קבוצת ספיר

- בואו לחגוג איתנו -


הערב! (שישי, 17.06)

20:00 - התכנסות וצפייה בתערוכה

20:30 - תחילת המופע


להתראות בדשא חדר האוכל,

בני ובנות קבוצת ספיר

0

יש להתחבר כדי להגיב

מגדל התבואות | הזמנה לתערוכה

לפני מספר שנים, לקראת חג המאה לקיבוץ, הקמנו במגדל התבואות המשופץ גלריה קטנה המספרת על הקיבוץ.

מה יש במגדל?

 • דגם של ראשית ההתיישבות בגן שמואל
 • צילומי ארכיון ותמונות מחג הביכורים
 • סרטונים על הקיבוץ, כולל סרטו האחרון של עודד צנטנר ז"ל

את כל אלה מפארות תערוכות מתחלפות של אמני ג"ש בציור וצילום.

בחג הביכורים נפתחה תערוכת צילומי טבע שצולמו בקיבוץ.

משתתפים בתערוכה: ג'ובק רוטברד, ישראל אדר, ניבה כהן, אילן נחמיאס ועירד סולניק.


הגלריה במגדל התבואות פתוחה לציבור בחגים ובשבתות, מהשעה 11:00 ועד 14:00, בעזרתן האדיבה של מספר מתנדבות פנסיונריות.

בצאתכן.ם מהמגדל, זכרו לכתוב כמה מילים בספר המבקרים ואל תשכחו להצטייד בפרוספקט המתאר את דגם הקיבוץ ואת עמדות התצפית (השלטים).

בהזדמנות זו, נשמח לעוד מתנדבים.ות לתורנות במגדל.

כמו כן, ניתן לתאם מועדים לביקורי קבוצות ואורחים.

להתראות, צוות מגדל התבואות:

טל רותם, בני לפידות ומיכל שבולת

0

יש להתחבר כדי להגיב

סינימה סבאיא | היכל התרבות מנשה יום ב', 20.06, 20:30

תשע נשים יהודיות וערביות, עובדות עיריית חדרה, נפגשות בסדנה ללימוד צילום וידאו. רונה (דאנה איבגי), במאית צעירה, מובילה את הסדנה ומלמדת אותן כיצד לתעד את עולמן.

סרטה של אורית פוקס רותם, בת פרדס חנה.


לתקציר הסרט, צפייה בטריילר,
כרטיסים ופרטים נוספים - לחצו כאן


חברי וחברות הקיבוץ מוזמנים לרכוש כרטיסים (30 ש"ח) גם דרך שלומית אלוני כחצי שעה לפני ההקרנה, בכניסה לפואיה.

0
ללוח המופעים המלא >

יש להתחבר כדי להגיב

פינת הפירגון | מן הארכיון

סיפור אחד על אהבת ספרים ואנשים ועל עזרה

עלונצ’יק 168, 18.11.2005

כתבה: ליאת פארי, איור: עמיר שפירא


בשבילי החלק הכי טוב בלעשות עבודה בלימודים הוא אותו הרגע שצריך לחפש ספרים בספריה.

העונג לא מתחיל מיד, שהרי כדאי קצת לקטר קצת לפני שמתחילים אפילו רק לחשוב על עבודה חדשה להגשה.

זה נראה כמעט חסר סיכוי למצוא את הספרים אותם מבקשים המרצים, לקורס אותו הם חושבים לייחודי בארץ. אז אני מגיעה חסרת אמונה לספריה, אחרי שהופתעתי שוב שהקיטורים אינם עושים לי את העבודה, ומתחילה להקריא לספרנית שמות שאני לא מצליחה להגות. אני מכתיבה לה והספר אינו נמצא במאגר, היא מנסה שוב, משנה את סדר האותיות ללא הועיל, אני חוזרת מיואשת רק מהמחשבה להיכנס לספריית המדרשה המנוכרת.

עוד

בעוד אני כבר ויתרתי הספרנית ממשיכה לחפש ובודקת במדף, אני צועקת לה, עזבי לא חשוב ומתפללת שהמרצה ימות.

ופתאום התמונה משתנה, ושוב הספריה ונחישות הספרנית לא משאירים אותי לבד, הספר נמצא על המדף. ובדקה לשתיים אני נזכרת שאני צריכה רק עוד איזה ספר אחד, אני נכנסת לספריה ומנסה שלא יזהו אותי, לאחר עיון מהיר בידי ערימת הספרים המבוקשת, אני מחייכת לספרנית (היא מכירה אותי אנחנו מאותו קיבוץ) והיא מסכימה לי להוציא גם כאלו עם סימן צהוב. מה שנקרא רק לכמה ימים, ולשתינו ברור שמדובר בכמה חודשים. מי שצריך שיתקשר, אמרתי לה, אני כבר אשאיל לו את הספר, במילא חצי מהספריה אצלי בחדר.

תודה על האפשרות הזאת שיש לי בזכות הספריה שפתוחה גם בערבים ובשישי עד שתיים.

תודה לתלמה, ומרים, אביבה, גילה ויעל, שעוזרות בהתלהבות, זה באמת נעים לבוא לספריה ולהנות מהאכפתיות שלכן. תודה תודה אלו לא דברים מובנים מאליהם.

שבת שלום, ליאת פארי.


תודה מיוחדת לאריאל שבולת

על עזרתו באיסוף החומרים לפינה זו

0

יש להתחבר כדי להגיב

שיר השבוע | הפינה המוזיקלית

סתלבט בקיבוץ

FULL TRUNK עם ג'ימבו ג'יי

צולם בקיבוץ רוחמה, 2022

0
מילות השיר >

יש להתחבר כדי להגיב

תוצרת בית | דנית ואופיר


הכותרת שלנו הפעם:

גם מאוכל משעמם לכאורה, אפשר לעשות מנה מעוררת תאבון!    


צאו וראו את ה”עוף דיאטה” והחברה שלו “קציצת דיאטה”, הזוג הוותיק שמשכשך במרק-מים, שוכב לו לבד בפינה, בחושך, עצוב ומבוייש.

דורות על דורות של קיבוצניקים מורעבים שלא נשאר להם אוכל אחר, פונים אליו בלית ברירה, בתור ברירת מחדל.

אך לא עוד! כאן אנחנו באות לעזרתכם, להחזיר ל”עוף דיאטה” את כבודו האבוד, להפוך את העוף היבשושי והלבנבן למנת גורמה: ספרינג רולז – דפי אורז ממולאים בירקות ובידידנו “עוף דיאטה”, המשנה את פניו והופך בשניות מפולני חיוור לתאילנדי לוהט ועוקצני!

נצלו את ההזדמנות והשתמשו גם באבוקדו גן שמואל, שאלו הם ימיו האחרונים והוא במבצע של הרגע האחרון!

לרשימת המצרכים ושיטת ההכנה – לחצו “עוד”

עוד

ספרינג רולז - דפי אורז ממולאים


מצרכים -

רוטב להשריית העוף:

 • 1/3 רוטב צ'ילי מתוק
 • 1/4 כוס סויה
 • מעט מיץ לימון
 • מעט שמן שומשום (לא חובה)
 • מלח,פלפל

להרכבת הספרינג רול:

 • דפי אורז
 • עוף מכובס, מפורק לשערות
 • אבוקדו
 • גזר
 • עירית
 • מלפפון

אופן ההכנה:

 • מכינים את המשרה לעוף, מפרקים את העוף לשערות ומשרים אותו ברוטב חצי שעה.
 • מסננים את העוף מהנוזלים ומניחים בקערית.
 • מכינים את הירקות: קולפים את הגזר והאבוקדו, וחותכים את הירקות לרצועות דקות. מניחים כל ירק בקערית נפרדת.
 • מרכיבים את הספרינג רול: ממלאים מעט מים בצלחת עמוקה, טובלים את דף האורז במים למספר שניות ומעבירים לצלחת גדולה.
 • מסדרים רצועות ירק ועוף בקצה התחתון של הדף עם טיפה חפיפה אחד על השני.
 • סוגרים את הצדדים כלפי פנים ומגלגלים לצורת אגרול כמה שיותר הדוק.

זהו, מוכן! טובלים ברוטב סויה או ברוטב צ'ילי ואוכלים בהנאה!

טיפים, הערות ושדרוגים:

 • ספרינג רול מקבל כמעט כל ירק שתכניסו אליו, רק חשוב לשלב בין ירקות קשים לירקות רכים
 • עוד רעיונות לירקות:  גמבה, פטריות, צנוניות - הכול חתוך לרצועות דקות
 • למתקדמים ולחובבים, ניתן להוסיף כוסברה, לפזר טבעות צ'ילי אדום דקיקות ועוד...
 • ניתן להחליף את העוף ברצועות חביתה, רצועות טופו מושרות ברוטב, בשר טחון מוקפץ מעט ברוטב וכו'..

חכו בהמשך לעוד מנות מפתיעות מ"עוף דיאטה" הישן והטוב.

בתאבון, אופיר ודנית

0

יש להתחבר כדי להגיב

תומר והאבודים | צילום: גיל אורן

תומר דאונוב עם לוקים מושלמים
מהבגדים האהובים שנשכחו מאחור.
והפעם - תומר ועדי מגהצים בקלאס


המראה המחוייט


מזהה את החצאית?

המכנסיים נראים מוכרים?

בואו לקומונה בשעות הפעילות:

ימים א', ג', ה':  06.00-17:00
ימים ב', ד':       06:00-16:00
יום ו':               06.00-13:00

0
לשעות פתיחת ענפי השירות >

יש להתחבר כדי להגיב

נקודה למחשבה | גלעד קאלך

חידת תרתי משמע


עושים מסיבה לשופטת שהייתה פעם שופט בלי זנב, הוא פקד, וזהו אירוע התבגרותם של בני ובנות הקבוצה
(5,2,5,6)


שלחו את התשובה למייל שלנו:
AlonGS@ganshmuel.co.il

בין הפותרים.ות נכונה יוגרל שי צנוע
שיחכה לזוכה בתא הדואר


פתרון החידה משבוע שעבר: גנב את הרמזור. 'רמזור' הוא שמה של סדרת טלוויזיה שכותביה רבים על זכויות היוצרים שלה. 'גנב את הרמזור' הוא ביטוי המתאר חצייה של צומת ברגע האחרון.

0

יש להתחבר כדי להגיב

זה הכל להפעם

תודה לכל מי שנתנו יד להוצאת העלון


ככל והדבר אפשרי, העלון מנוסח
באופן המתאים לשני המינים.
במקרים בהם הנוסח איננו כזה,
אנא קבלו זאת בהבנה.


תגובות, שאלות, רעיונות ושאר ירקות
יתקבלו בברכה כאן או במייל:
AlonGS@ganshmuel.co.il

להתראות בעלון הבא,
ורד גולן

0
לכל העלונים >

יש להתחבר כדי להגיב

דילוג לתוכן