עלון קיבוץ גן שמואל

גיליון 74 | 05.01.2024


“יונה עם עלה של זית.. השיבי את האמונה, שהשלום יבוא בעקבותייך” | ויטראז’ שנעשה ע”י נעמי ארבל

משולחן המזכירים | איריס ועילם


< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

ניתן להגדיל את התצוגה בתנועת צביטה נפתחת


חברות וחברים


אתמול השתתפנו, איריס, ארנון ועילם, בסיור של מזכירי קיבוץ ומנהלי קהילות שארגן המטה השיתופי בקיבוץ בארי. ברצוננו לחלוק עמכם את החוויה המטלטלת שעברנו.

כביש הגישה לקיבוץ מאובטח ע"י חיילים שלא מאפשרים כניסה לקיבוץ למי שאין לו אישור רשמי לכך. הכניסה לקיבוץ שלווה ומגרש החניה עמוס במכוניות של חברים ומתנדבים המגיעים מדי יום להפעיל את המפעל, את ענפי החקלאות, את חדר האוכל ועוד. מרביתם לא מתגוררים בבארי ומבצעים מדי יום את הנסיעה. חלקם המועט מתגורר בקיבוץ. אלה שבחרו להישאר בקיבוץ חילקו את עצמם לצוותים המאכילים את החתולים, משקים את העציצים בבתי החברים, ריכזו רהיטים מהבתים שנפגעו לאחסון ועושים עוד פעולות שמטרתן לשמר ככל שניתן את כל מה שניתן לשמר בתוך הקיבוץ.

הגשמים של החודש האחרון עשו טוב לקיבוץ שבמשך שלושה חודשים עומד שומם. הדשאים ירוקים והגינות מטופחות. בהליכה מהחניה אל חדר האוכל, כשהעיניים סורקות את הקיבוץ, הוא נראה במבט ראשון ותמים כפי שהיה לפני השביעי באוקטובר - ללא פגע. ואז התחלנו את הסיור...

הסיור התקיים ע"י חברי הקיבוץ שהיו בקיבוץ ביום המתקפה האכזרית. במשך כשעה וחצי עברנו בין שכונות הקיבוץ והראש מתקשה להאמין למראות שהעיניים מעבירות לו. מאות המחבלים שפשטו על הקיבוץ בשביעי באוקטובר לא השאירו שכונה אחת ללא פגע. למעלה מ- 120 בתים נשרפו וחוללו ומרבית דייריהם נרצחו ונחטפו. נכנסו לתוך הבתים או מה שנשאר מהם. ריח השריפה עדיין מאוד חזק והמחשבות על הזוועות, הפחד והאימה שהתחוללו בכל בית לא נותנות לראש וגם ללב מנוח.

שמענו את הסיפורים האישיים שמאחורי חלק מהבתים. חלקם מעוררי פליאה והתרגשות על חברים ששרדו באקראיות מוחלטת או עקב פעולות אמיצות שבחרו לבצע, וחלקם מעוררי צמרמורת וכאב עמוק על רציחות מזוויעות וחטיפות. שמענו גם סיפורי גבורה נועזים של חברי כיתת הכוננות וחברים נוספים שחרפו את נפשם בהגנה על הקיבוץ.

התהלכנו בין השכונות והמעבר בין בית שכולו שרוף, שגינתו הושחתה ודייריו נרצחו לבין בית העומד לידו ללא פגע הוא קשה לעיכול. מי שהתמזל מזלו באופן האקראי שבו פעלו מרצחי החמאס – שרד. ומי שלא, כבר לא איתנו. וכנראה שבהחלטה של רגע, ביום המתקפה, יכלו להיות אלה חברים אחרים לחלוטין שנרצחו או שנותרו בחיים. את הכאב הזה ותחושת האשמה הזו נושאים עמם חברי בארי ששרדו את המתקפה לעוד שנים רבות.

גם החוויה של כניסה לבית שכולו שרוף ומפויח לחלוטין ואז במעבר חד אל תוך הממ"ד שנותר לבן וללא פגע הוא מעבר דרמטי. הדיכוטומיות שבין השחור והלבן ממחישה היטב, גם היום, את הגבול הברור בין חיים ובין מוות אכזרי, שדלת ברזל ללא נעילה היא זו שהפרידה ביניהם.

וכל הטרוף הזה מתקיים ברחבי הקיבוץ כולו שנשרף ונבזז ללא כל הגנה וחבריו נרצחים על השבילים והמדשאות או נשרפים חיים בבתיהם במשך שעות. רק כ-7 שעות מתחילת המתקפה החלו כוחות צבא משמעותיים לקיים לחימה בתוך הקיבוץ, שלושה טנקים נכנסו וקרבות עזים התקיימו במשך יממה עד שהקיבוץ חזר לשליטתנו. זה בלתי נתפס, מקומם ומשפיל וזה פצע פתוח ומדמם בקרביים של קהילת בארי.

לאחר הסיור הגענו אל חדר האוכל לארוחת צהרים. היה מרגש לראות את חדר האוכל פעיל ומלא בסועדים.

לסיום, התכנסנו במועדון ושמענו מפי מנהלי הקהילה על תלאות הדרך שעברו מהשביעי באוקטובר ועד היום, לאן פניהם ועם אילו אתגרים הם מתמודדים. קהילת בארי היא קהילה שיתופית חזקה וכעת היא מאותגרת בחזיתות רבות. האתגר המרכזי מתחיל בעצם כינוס הקהילה כמו גם בהחזרת היכולת לקבל יחד החלטות.

חברי בארי מפוזרים בין ריכוז גדול במלון בים המלח ועוד ריכוזי משנה בעין גדי, תל-אביב ומקומות נוספים. כל נושא המגיע לדיון מייצר קבוצות לחץ בעלות אינטרסים שונים ותהליך קבלת ההחלטות הופך קשה ולעיתים אף משותק. בארי בחרו לעבור באופן זמני לדיור שייבנה עבורם בצמוד לחצרים כאשר בחלק מהמערכות הקהילתיות הם יישענו על התשתית הקיימת בחצרים. 400 מיליון ₪ יושקעו בחצי השנה הקרובה ע"י המדינה על-מנת לשכנם בחצרים. תוך כדי, יחל אט אט תהליך הריסת הבתים שהושחתו בבארי ובניית אחרים במקומם. לא ידוע כמה זמן זה ייקח אבל ברור שמדובר במספר שנים. גם לא ברור מי יחזור לקיבוץ ומתי ובאילו תנאים. רב הנסתר על הגלוי וזה מאוד מאתגר לנהל קהילה בתנאים שכאלה.

ובינתיים, ישנם החיים. היום-יום. חלק מהמשפחות בוחרות שלא לחיות במלון אך מבקשות לקבל את המענקים והפיצויים מהמדינה לכיסן בעוד הן חלק מקהילה שיתופית. חלקן עם נרצחים וחטופים מה שמגביר את האתגר הניהולי. חברים, עובדי חוץ רוצים לחזור לעבוד אבל רכבים רבים של הקיבוץ נשרפו. מנגד, ישנם חברים רבים שעדיין לא מרגישים שיכולים לחזור למעגל העבודה עקב מה שעברו ואחרים שעובדים לוחצים על המערכת לדרוש ששגרת עבודה תוחזר לקהילה. אלה רק מעט מהאתגרים הרבים הניצבים בפני קהילת בארי בימים אלה שעל חלקם שמענו במפגש.

אנו מחזקים את הנהלת קהילת בארי על האתגרים העצומים שהיא נדרשת להתמודד איתם ומחבקים את הקהילה כולה שלצד החוסן הגדול שלה, מאוד פצועה וכואבת.

ברצוננו להודות ליניב (בארי) ודניטו (זיקים) שמנהלים את המטה השיתופי באופן מעורר השראה, על יוזמת הסיור וניהולו. היה חזק מאוד, מרגש, כואב וממלא בהמון אמפתיה והזדהות.

איריס ועילם.

0

יש להתחבר כדי להגיב

מזל טוב


דצמבר 2023


לאלכס אלסר אלטיזר

ביום הולדתך ה-94

ללושה שחור

ביום הולדתך ה-91

לאיציק לשם

ביום הולדתך ה-75

לבני לפידות

ביום הולדתך ה-75

לאילנה בהר

ביום הולדתך ה-60

לנבות ענבר

ביום הולדתך ה-50


זר ברכות

מכל בית גן שמואל

0

יש להתחבר כדי להגיב

בשעה טובה


פברואר 2024


לתאי ובארי נחשון להולדת הבן

לג'ני וניר בנדק להולדת הנכד

לנורית בנדק להולדת הנין


למורן כץ וערן צנטנר להולדת הבן

לאליזבת פיקוש להולדת הנכד


בריאות ונחת להורים ולמשפחה

0

יש להתחבר כדי להגיב

עובר ושב


דצמבר 2023


מור להב, אסף חנני ודניאל וויבר

יצאו לחופש צעירים

ורד גולן

יצאה לחופש חברים

צאתכם.ן לשלום ודרך צלחה


ליאור גרביה ובר קיין

התגייסו לצה"ל

תקופה משמעותית, חזרו הביתה בשלום


יסמין וויבר ואסף ברדה

מתחילים שירות קבע בצה"ל

במסלול עצמאות כלכלית

המשך שירות משמעותי


עדי דוסטר, אסף ברדה, נועה בן-יעקב, הילה אדר ועמית ביטון

סיימו את שירותם הצבאי

שחרור נעים ומהנה


שרית סופר

(בת הזוג של דורון סופר)

התקבלה למועמדות

המשך השתלבות נעימה בקיבוץ


יעל ארזי,

אורי גל

התקבלו לחברות

המשך השתלבות נעימה בקיבוץ

0

יש להתחבר כדי להגיב

הנהלת המגזר הצרכני | רכז שירותים


בישיבת הנמ"צ שהתקיימה ביום ד' ה-28.12 עלו הנושאים הבאים:

1. מינויים:

א. הקמת צוות בחירה – רכז.ת גיל שלישי

ב. הקמת צוות איתור – רכז.ת חינוך

2. שמירה וביטחון בתקופת המלחמה


בישיבת הנמ"צ שהתקיימה ביום ד' ה-03.01 עלו הנושאים הבאים:

1. מינויים: המלצת צוות בחירה למנהל המיניכל – רונן נחמיה.

2. שמירה וביטחון בתקופת המלחמה

0
לסיכום הישיבה >

יש להתחבר כדי להגיב

משולחנה של רכזת משק | שלי לנדסמן


תקציר דו"ח דירקטוריון גשמ"ז לחודש ספטמבר 2023 עלה לאתר הקיבוץ ותוכלו לעיין בו בקישור הבא


שבת שלום,

שלי

0

יש להתחבר כדי להגיב

מהנעשה בספריית הילדים | עדכון

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

ניתן להגדיל את התצוגה בתנועת צביטה נפתחת


תודה למתן קופרשטיין שהקריא לנו את "לילה חשוך אחד" מאת אורה איל. תמיד כיף לארח הורים מתנדבים לשעת סיפור.


לאחר מאמצים רבים, התחדשנו השבוע בעותק של הארי פוטר הראשון - "הארי פוטר ואבן החכמים".


להתראות ושבת שלום,

עינת בן-זאב

0

יש להתחבר כדי להגיב

דברים שרואים מגן | פודקאסט מקומי


אנחנו גאים להזמינכם.ן

להאזין לפרק החמישה-עשר

בפודקאסט המקומי דברים שרואים מגן


בפרק הקודם, שמענו את סיפור המנוסה של אסף אורן וחבריו ממסיבת הטבע "נובה" שנערכה סמוך לקיבוץ רעים בשביעי באוקטובר.

שמענו על הרגעים היפים במסיבה, על הרגע שבו השמיים הפכו לכתומים-אפורים מרוב רקטות, על המחבלים שעצרו את הרכב של אסף וחבריו באותה שבת שחורה ועל הדרך-לא-דרך בה אסף, בסופו של דבר, נמצא איתנו היום.

בפרק הנוכחי, שמענו את הסיפור של שרי גדות. איפה היא עכשיו? איך זה מרגיש לעזוב קיבוץ? מה מותר ומה אסור לה לעשות כנזירה? וגם על המסע האישי שלה להודו ומעבר...


להאזנה - לחצו


דברים שרואים מגן הוא פרויקט מתפתח!

יש לכן.ם סיפורים מעניינים?

מוזמנים ומוזמנות להציע כיוונים חדשים ומעניינים בטופס הזה.

האזנה נעימה!

צוות דברים שרואים מגן

0
לכל הפרקים לחצו >

יש להתחבר כדי להגיב

פינותיה של סמדר | 30 לפטירתה

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

ניתן להגדיל את התצוגה בתנועת צביטה נפתחת


סמדר אשד נפרדה מן העולם אחרי שנים ארוכות של מאבק עם מחלת הסרטן. במהלך כעשרים שנה ויותר צמצמה המחלה את הניידות, את הכוח הפיזי וגם את החירות והאוטונומיה שהיו כה חשובים לה.

עם זאת לאורכן של כל השנים הללו לא פסקה סמדר אף לרגע מלדמיין, לתכנן ולהפיק יצירות אמנותיות בקרמיקה ברחבי קיבוץ גן שמואל. היא תכננה ויצרה והפיקה עבודות אלו בעזרתם הרבה של חברים וחברות ואנשי מקצוע מהקיבוץ וגם מחוצה לו.

אני זוכרת את העשייה המשותפת של אריחי קרמיקה עם אותיות האלף בית שעשתה לעטר את הקיר של האולפן הישן. ההתחלה היתה מהוססת ומלאת מילים, לאט לאט הפכו העבודות למגוונות יותר, צבעוניות ותמונתיות יותר.

חלקן היו בעצם עבודות קהילתיות שערבו פעילות יוצרת של חברים וחברות רבים מן הקיבוץ כשסמדר מנצחת על העבודה ועל הטכניקות השונות.

כל קיר שומם ומשעמם היה עבורה הזדמנות לעבודת קרמיקה. עבודות ציור של חברי קיבוץ על קרמיקה, ציורים ריאליסטיים ומופשטים. חתולים, ציפורים, כלבים, דגים. היא לא ממש אהבה חיות אמיתיות כפי שידעתם, אבל היא אהבה אותם בקרמיקה.

חלק מן העבודות היו ציון ועיטור אתרים שהיו עבורה בעלי חשיבות בעברו של הקיבוץ ובעברה שלה. חלק היו תרגילים בטכניקות שונות כמו העבודה היפה שליד בית הקברות של העתק תחריטים ימי ביניימים על חיי כפר באירופה, הדהוד מן העבר לחיי הקיבוץ בעבר ובהווה, או כמו העבודות בתלת מימד שליד בית אורי שעשתה אחרי הכשרה ארוכה אצל האמן משה שק. מכלאות האשפה היו מרחבים לכל מיני עבודות בכל מיני סגנונות.

השראה רבה וגם הכוונה ותמיכה קיבלה סמדר מאחיה האהוב דרור, שהיה אמן ושמח להשתעשע עם סמדר ולעזור לה בכל פרויקט שעלה בדמיונה. אחרי מותו של דרור ב- 2015 סמדר טרחה רבות להביא את עבודותיו, הכבשים ואיש החול לכאן - לגן שמואל.

היצירתיות של סמדר שמרה אותה בחיים ממש. גם במהלך פרוצדורות רפואיות שגרמו לה לסבל רב לא פסקה מלתכנן וליצור ולהמציא את הפרויקט הבא. היא הייתה חוזרת ואומרת שהיא עוד חייבת לסיים את הפרויקט שהיא נתונה בו, ושזה היה מסתיים כבר תכננה את הבא. קצת כמו בסיפור 'אלף לילה ולילה' החיים היו צריכים להמשך כי תמיד נולדו פרוייקטים חדשים בדמיונה.

קיר הציפורים על קיר המזכירות הוא העבודה הגדולה האחרונה שתכננה. כוחה כבר לא עמד לה לצייר ולשאת ולשרוף ולהדביק. היא הייתה מלאת הכרת תודה לכל אלו שנטלו ממנה את התכנון והביצוע ושעזרו על ידה להביא את העבודה של הציפורים לגמר.

היא ידעה שזו עבודתה האחרונה, הנה היא כמו הציפור יוצאת בטיסה של ספירלה למרחקי הלא נודע.

יהי זכרה ברוך

מלילה, הלל ויותם


התמונות באדיבות עמוס גיל

0

יש להתחבר כדי להגיב

הגלריה לאמנות | מגדל התבואות

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

ניתן להגדיל את התצוגה בתנועת צביטה נפתחת


סיפורי מקום

סמדר אשד | קערות תבליט מקרמיקה


שעות פתיחה:

יום ו' | 05.01 | 10:00-13:00

יום ש' | 10:00-13:00


מוזמנים להגיע ולהתרשם,

מיכל שבולת

0
לדף הפייסבוק של הגלריה >

יש להתחבר כדי להגיב

חלומות מסוכר | סרט בהיכל התרבות מנשה יום ב', 08.01.24 20:30


מאז שהיה ילד קטן, חלם חלום שנראה בלתי אפשרי בשביל בן מהגרים ממרוקו שבילדותו עבר בין בית אומנה אחד לשני- להיות קונדיטור.

בנחישות, כשרון וכריזמה, יזיד נחוש להצליח בעולם האליטיסטי של הבישול והקונדיטוריה  לצד שפים מדופלמים בעלי שם, במטבחים יוקרתיים מפריז ועד מונקו. 

סרט שמזכיר את נוכחותו של הטוב בעולם,  מלא בעדינות וביופי, השראה, אומץ וכשרון, המבוסס על סיפורו האמיתי ויוצא הדופן של השף יזיד איחרמהן,

שהצליח, כנגד כל הסיכויים, לברוח מעתיד שנראה שהיה קבוע מראש ולזרוח.


לרכישת כרטיסים ופרטים נוספים

לחצו כאן

0
ללוח המופעים המלא >

יש להתחבר כדי להגיב

מהנעשה בבית נחמה | עדכון

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

ניתן להגדיל את התצוגה בתנועת צביטה נפתחת


חברות יקרות וחברים יקרים


בתמונות מעלה, סדנת יצירה עם אורית קוליקובסקי, משחקי שולחן ומפגש מוזיקלי עם ליאורה אורן וילדי גן שיבולים.


מצורפת תכנית הפעילות לשבוע הבא. היא אינה מחייבת הגעה לכלל הפעילויות וניתן לבחור לאילו מהן להצטרף.


בימים מורכבים אלו, בית נחמה פתוח כרגיל על שלל פעילויותיו. 

גם אם אינכם מבאי הבית הקבועים, אנו מזמינות אתכם להצטרף אלינו בכל עת לאתנחתא קלה.

עותק מודפס של לוח הפעילות החודשי ניתן לקבל אצלינו.


שבת שלום,

צוות בית נחמה

0

יש להתחבר כדי להגיב

נקודה למחשבה | גלעד קאלך


חידת תרתי משמע


המלכה מדונה נצפתה ליד בית וגן.

קלף חזק מחפש

אחר שמונה עשרה והאחרונה

ומוצא את הנשיאה לשעבר.

(4 , 4)


שלחו את התשובה למייל שלנו:
AlonGS@ganshmuel.co.il

בין הפותרים.ות נכונה יוגרל שי צנוע
שיחכה לזוכה בתא הדואר


פתרון החידה הקודמת: צלצולי פעמונים

השיב נכונה וזכה בהגרלה: יאיר בארי

0

יש להתחבר כדי להגיב

השיבוץ הקרוב | שיבוץ ב'

שישי-שבת, 05-06.01.24


השיבוץ הבא | שיבוץ ג'

שישי-שבת, 12-13.01.24


חברים יקרים, שימו לב כי התעדכנו תאריכי השיבוצים לשנת 2024

0
לתאריכי השיבוצים | 2024 >

יש להתחבר כדי להגיב

זה הכל להפעם


תודה לכל מי שנתנו יד להוצאת העלון


ככל והדבר אפשרי, העלון מנוסח
באופן המתאים לכל המינים.
במקרים בהם הנוסח איננו כזה,
אנא קבלו זאת בהבנה.


תגובות, שאלות, רעיונות ושאר ירקות
יתקבלו בברכה כאן או במייל:
AlonGS@ganshmuel.co.il

להתראות בעלון הבא,
איילת ייטב

0
לכל העלונים >

יש להתחבר כדי להגיב

דילוג לתוכן