עלון קיבוץ גן שמואל

גיליון מס’ 13 | 26.08.2022
בשער: מאיוריה של הדס אשכנזי, 2016

משולחן המזכירים | איריס ועילם

חדר האוכל הומה ילדים. חלקם יושבים עם ההורים, חלקם עם הסבים.

אלה רצים עם ארטיק ביד, אלה רצים אחד אחרי השני, ואלה - רצים אחר הילדים...

ההמולה גדולה אבל יש בה משהו שמחמם את הלב: קהילה שיש בה הרבה ילדים היא קהילה בריאה וצומחת.

שבוע המעברים, שמאתגר לא מעט את ההורים הצעירים, יכול ליצור גם שמחה בלב כולנו לצפות במשפחות ובילדיהם.

שנת לימודים חדשה בפתחנו, מלווה כתמיד עם חשש לשביתה. נקווה שמשרדי האוצר והחינוך, המסוכסכים, יצליחו לפתור את הבעיות ביניהם, ולא על גבם של הילדים וההורים.


הבחירות במרצ מאחורינו.

ניתן לומר שלגבי רבים מחברינו, לא לתוצאות האלו קיווינו.

הבחירות הכלליות עוד לפנינו, נאחל לכולנו מערכת בחירות שפויה ובעיקר עם תוצאות נסבלות.

שבת שלום לכולנו,

הפעם, שוב מאיריס ומעילם.

0

יש להתחבר כדי להגיב

משולחנו של מרכז המשק

בישיבה שהתקיימה ביום א' ה-21.08, ועדת משק דנה במס' נושאים: עדכונים על פרויקטים שונים, חידוש הסכם שרותי כ"א עם גן שמואל מזון, סיכום עונת הפרדס, סיכום חציון של הרפת וסיכום חציון הפארק המסחרי והדוכן. לקריאת תקציר הישיבה לחצו על הקישור מטה.

בנוסף, ביום ה' ה-18.08 התקיימה ישיבת ועדת משק בהשתתפות הקבוצה המקצועית גשמ"ז. את תקציר דו"ח הדירקטוריון לששת החודשים הראשונים של 2022 כפי שהוצג בישיבה, ניתן לקרוא כאן.

0
לתקציר הישיבה >

יש להתחבר כדי להגיב

הנהלת המגזר הצרכני | רכז שירותים

בישיבת הנהלת המגזר הצרכני שהתקיימה ביום א', 21.08, דנו בשני נושאים: סיכום ששת החודשים הראשונים לשנת 2022, וסקירה לקראת תחילת שנה"ל תשפ"ג.

0
לסיכום הישיבה >

יש להתחבר כדי להגיב

עבודת התשתית בכביש ההיקפי | עדכון

בעקבות עבודות הפיתוח לבניית מסילת הרכבת המזרחית העוברת במקביל לקיבוץ, נאלצנו להעתיק קווי תשתיות הסמוכים למסילה. השבוע הועתקו שני קווים: קו מי שתיה וקו מקורות לכיבוי אש.

תודה גדולה ליהודה לנדסמן ואסף בראון שעבדו קשה בכדי לסיים במהירות וביעילות.

לתשומת לבכם, העבודות טרם נסתיימו. אנא הקפידו לא להתקרב אל סרטי הסימון והיזהרו כאשר אתם עוברים בקרבת מקום.

0

יש להתחבר כדי להגיב

מהנעשה בגיל הרך | זהר רז

שנה הסתיימה ותכף נפתחת אחרת. סיום ופרידה והכנות לקליטה. ימים שהם טעוני רגש, שזורים לעיתים בסימני שאלה, ומלמדים אותנו על הדרך גם רגע להמתין ולהסדיר נשימה.


הסתיימה לה שנה, מי היה מאמין?! וההתרגשות גדולה. מחמם את הלב היה לעבור ולראות ילדים שגדלו, הורים וצוותים שנפרדים בהתרגשות.

שנה – לא מושלמת, אבל שלמה. עשייה שגרתית ואיכותית שמאחוריה מושקעות שעות רבות של מחשבה, תכנון, למידה ומפגשי הדרכה. עבודה אינסופית של צוותים מסורים ומחויבים.

ובנוסף, גומות החן, שעברו לבית החינוך והכניסו משב רוח נעים מרענן. ספריית הילדים שנפתחה ויש בה מפגשי עיון וסיפור – מפגשים רב דוריים מפתיעים. נבנתה תוכנית לשימור ופיתוח צוותים ועוד ועוד…


הייתה לי הזכות לפגוש רבים מכם בפגישות אישיות מעמיקות, בהן הזדמן לי להקשיב, ללמוד ולהבין יותר טוב סוגיות שמעסיקות אתכם מקרוב.

עוד

ברור לי שיש עוד הרבה משימות לקדם ויש דברים שתכננתי לבצע ולא הספקתי. בהזדמנות זו אני רוצה להודות על ההתעניינות, הרגישות והאכפתיות שהרגשתי מכם בימים בהם חליתי ונעדרתי מהעבודה בתקופה שהיא כל-כך לא מתאימה.

מהיום, אנחנו עם פנינו להיערכות לשנת הלימודים הקרבה. בהתרגשות ועם הרבה כוונה, לשנה בה נוכל לעלות עוד מדרגה חינוכית-מקצועית. צוותי הבניין עובדים לשפץ ולחדש, וכן, לראשונה מתקינים אצלנו מצלמות בגני לידה ועד שלוש. מסימני הרגולציה שאנו לומדים להתנהל מולם.


אחרונים חביבים, להורים ולבוגרים שלנו, שיוצאים לכתה א'.

קיבלתם אצלנו צידה חשובה לדרך ואנו מאמינים באמונה שלמה, שהכלים בידכם. גם אם זה חדש ולעיתים מאתגר – יש לכם את כל מה שצריך כדי לצלוח את המשימות שלפניכם.

שולחים אתכם לדרך חדשה, באהבה ובביטחון גדול.

נתראה ב31.08,

זהר.

0

יש להתחבר כדי להגיב

בריכת השחייה | עדכון לציבור

אסתי ספיר, מנהלת הבריכה, יוצאת לחופש מה-11.09 ועד ה-17.09.

במקרה הצורך צוות הבריכה המסור יעמוד לרשותכם וייתן מענה.


המשך קיץ נפלא

0
לדף הפייסבוק של הבריכה >

יש להתחבר כדי להגיב

ילדים ממליצים על ספרים | עינת בן-זאב


בוא אלי פרפר נחמד

פניה ברגשטיין


אלה צנטנר - בת 2.5, גנון פרפר

ממליצה על הספר כי היא מאוד אוהבת את השיר על האוטו ואת השיר על הטרקטור


ספריית הילדים פתוחה לעיון, הפעלות

ועכשיו גם להשאלות!

בכל יום רביעי החל מהשעה 16:00


מוזמנים באהבה,

להתראות בספרייה

0

יש להתחבר כדי להגיב

פעילויות בבית נחמה | הזמנה

חברות וחברי הגיל השלישי ופנסיונרים צעירים, אנו מזמינות אתכם להצטרף אלינו, למגוון הפעילויות הרחב והעשיר של בית נחמה.

יש לנו הרצאות מרתקות, שיעורי התעמלות נפלאים, קפה-תרבות ואקטואליה, שירה בציבור, טריוויה ותשבצים, שיעורי מוזיקה, סדנאות יצירה, מפגשי היכרות עם נקלטים חדשים בקיבוץ, מצגות טיולים מהעולם, חידוני אמנות, סיפורים, משחקי שולחן, פעילויות עם ילדי חברת הילדים בחופשים, קבוצת שבועית לשימור זיכרון ואתגרי חשיבה, שיעורים פרטיים ועוד.

לוח הפעילות מתפרסם בכל חודש על לוח המודעות בכניסה לחדר האוכל וניתן לקבלו גם היישר לתא הדואר.

אפשר גם להגיע לבית נחמה ולקחת עותק. נוכל לשבת, להסביר, לייעץ ולענות על שאלותיכם לגבי הפעילויות השונות. תוכלו לבחור את הפעילויות אליהן תרצו להגיע ואף לשלב אותן עם הלימודים במילוא.


"קפה אצל נחמה"

מועדון חוגים אחר הצהריים

בקרוב נחזור מפגרת הקיץ, ובית נחמה ייפתח מחדש גם אחר הצהריים.

חוגי סריגה, התעמלות, שימוש בטלפונים ניידים, פעילויות עם הנעורים ועוד.

מי שטרם השתתף בחוגים שלנו - מוזמן בחום להתנסות.


מצורפת תכנית שבוע הבא (לא פעם יש שינויים של הרגע האחרון בזמנים ובתוכן הפעילויות - מומלץ להתעדכן מולנו על מנת למנוע אי הבנות).

הבית פתוח (וממוזג!) והקפה עלינו.

מוזמנים בשמחה!

צוות בית נחמה.

0

יש להתחבר כדי להגיב

פינות נוי | ניר רותם וצוות גינות נוי

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >


אלת הבוטנה


מיקום: על יד המכוורת

משפחה: אלתיים


שלום חברות וחברים,

השבוע נבחר שם לקבוצה החדשה שעולה בקרוב מאוד לכיתה א': קבוצת פיסטוק!

לא הרבה יודעים, אבל יש לנו פה בקיבוץ שני עצי פיסטוק, השתולים בסמיכות למכוורת. זכר (בדשא) ונקבה (צמודה למבנה).

באופן כללי זהו עץ קטן-בינוני, נשיר, עם נוף נמוך רחב ומעוגל.

מדובר בעץ נדיר יחסית בארץ - היות והוא סובל מחום - אבל אנחנו בכל זאת התברכנו בשניים. מתקיימת הפריה ביניהם, אבל כנראה בגלל הטמפרטורות, הנקבה לא משקיעה משאבים בלגדל פיסטוקים טעימים, אלא בלהתגבר על החום הכבד.

לעץ הזכר הותקנו מספר תמיכות לפני כמה שנים, עקב קריסה של ענף גדול.

ישנם עכשיו פירות קטנים, בצבע צהוב-אדמדם. מוזמנים ללכת לראות.

סופ"ש נעים,

ניר וצוות גינות נוי

0
גינות נוי גם בפייסבוק >

יש להתחבר כדי להגיב

עושים סדר | ועדת איכות הסביבה


פסולת אלקטרונית


כפי שציינו בפינה הקודמת, ללא מיון תהליך המחזור מאבד מיעילותו באופן משמעותי ביותר.

משקל הפסולת האלקטרונית בישראל מגיע לכ-130,000 טון מדי שנה, ונמצא בעלייה מתמדת.

בשנת 2012 נחקק חוק לטיפול בציוד אלקטרוני ובסוללות, שמטרתו להסדיר את השימוש החוזר ולהפחית את ההשפעות הסביבתיות השליליות של פסולת מכשירי החשמל השונים.

מצברים וסוללות אינם ניתנים למחזור בשל רעילותם, אך חשוב לטפל בהם באופן שמונע נזקים סביבתיים כבדים, ולעומת זאת חלקים אחרים מהפסולת האלקטרונית מיועדים לשימוש חוזר ולמחזור.

על כן, מכשירי חשמל מקולקלים או ישנים, סוללות ומצברים, יש להשליך בדולב לאיסוף פסולת אלקטרונית הממוקם בין הרפת למשתלה.

0
למידע המלא באתר קב' אלון >

יש להתחבר כדי להגיב

הדס אשכנזי | באמנות כמו באמנות

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >


להיות אמנית בקיבוץ


התחלתי די בטעות. בגיל 15 חזרתי משליחות בצרפת לאחר תחילת שנת הלימודים. לא היה מקום בשיעור המלאכה של אבישי טבת ז”ל, אז הלכתי לאלן ברדה ושם הכול התחיל.

למדתי תמיד אומנות עם אוריינטציה לצילום בשחור-לבן, והאיור נועד בעיקר בכדי להכניס כסף. לכן, בהתחלה הייתי מאיירת ציורים ומוכרת אותם.

השינוי הגדול קרה כאשר במקרה הגעתי ללימודי ערב ב’ויטלה’ – מה שנקרא היום שנקר. המורה שלי, המאייר ירמי פינקוס, דחף אותי לתחום האיור, והוא גם מאוד עודד אותי לנסוע ללמוד בצרפת.

בגיל 35 התקבלתי ללימודים בצרפת שכללו שנה של סטאז’. קיבלתי מלגה ללימודים עצמם. שאר ההוצאות היו על חשבון הסדר הצעירים דאז והלוואה שקיבלתי מהקיבוץ והחזרתי לאחר מכן. כאן המקום להודות לדינה גביש שהייתה אז מזכירת הקיבוץ והחליטה לתת לי גב ולאפשר את ההסדר הזה.

עוד

כשחזרתי מצרפת יענקל'ה אדוט פרס עלי חסות ועזר לי להקים את העסק שלי לברכות. בהמשך הצטרפה נירה רז, ושניהם היו אבן הדרך לעסק שלי. בשיאי עבודותיי נמכרו ב-35 מוזיאונים, גלריות וחנויות ברחבי הארץ, בינהן מוזיאון ארץ ישראל, מוזיאון תל אביב לאומנות, מוזיאון הילדים בחולון, בית התפוצות, מוזיאון חיפה לאומנות, הגלריה של יאיר רוטמן ביפו, רשת הבגדים קום אילפו ועוד.

לאחר מחלתו של יענקל'ה וסגירה של חלק גדול מהחנויות, לתמונה נכנס אורן סקוט. הכניסה שלו חייבה אותי לעשות חישוב מסלול מחדש, ואחרי תקופת הסתגלות מאתגרת עשיתי שינוי רדיקלי - הסכמתי לשנות סטטוס ולהפוך את האומנות שלי לעיסוק בשעות הפנאי. כיום אני מחויבת לשבוע עבודה מלא במחלבה ללא ימיי אומנות. עברתי לסטודיו יותר קטן וצנוע, אבל במקביל כל תוכנית יצירה מסודרת זוכה לתמיכה כספית מצד המוסדות, ואני יודעת שלמרות הכאב בזניחת החלום לעסק, והנוחות של ימיי אומנות - הדרך שלי ניצלה.

כלי העבודה המרכזי שלי הוא דף נייר במשקל 300 גרם, עליו אני יכולה לעשות כמעט הכול. אני עובדת עם צבעי מים, אקריליק, עפרונות מכל הסוגים, ומשלבת קולאז' ותפירה. הרעיונות ליצירות באים מהחיים. אני קראת לזה מלאכת החיים (רפרנס למחזה מאת חנוך לוין).

לאחרונה עשיתי לוח שנה לגן-שמואל מזון, והיום אני עומדת בפני הוצאה של ספר בשיתוף עם אחותי רותם כרמי, על אובדן וחולי בעולם הילדים. הספר עצמו נולד לאחר התמודדות של 12 שנה עם מחלתו של גיסי זוהר כרמי, 12 שנה בהם הייתי שותפה בגידול שלושה ילדים, כולל הליווי, ההסברים וההכנות לקראת הסוף. הוגה הרעיון הוא נצר טבת (שמאז הפקת לוח השנה הפך להיות חבר לחלומות) בשילוב העריכה הגרפית מהמשובחות והאינטליגנטיות של החברה ליצירה שלי זה זמן רב - אפרת גולן.

אני מזמינה אתכם ואתכן לראות ולרכוש את היצירות שלי כגלויות וברכות במיניכל, וכמו כן ניתן גם לפנות אליי אישית בבקשות מיוחדות.

0
האמנות של הדס בפייסבוק >

יש להתחבר כדי להגיב

בית כאן, בית שם, וים אינסופי ביניהם

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

התמונות באדיבות אורית וזאב קוליקובסקי


סרטו של זאב קוליקובסקי, המתאר את סיפורה של הקומונה הברזילאית שעלתה לגור בכרמל, הוקרן החודש בפסטיבל הסרטים היהודי בסאו פאולו, ברזיל


הסרט, שראה אור בשנה שעברה, מבוסס על קטעי וידיאו שנאגרו אצל זאב לאורך 15 שנה. לפני כשלוש שנים זאב העביר את הסרטונים שהיו ברשותו (בעיקר צילומי חובבים שלו ושל אחרים) לעודד צנטנר, שצפה בהם, נרתם למשימה והמליץ להוסיף קטעי צילום טריים ואיכותיים יותר. היה צורך בקטעים חדשים וברמה גבוהה, ויז’ואלז, בשפתו של עודד. כך תועדו הנסיעה של זאב ברכב לחיפה, הצילום באתר המגורים עצמו, המוסד החינוכי נעמן שנמצא בין כפר מסריק לעין המפרץ, ועוד.

זה המקום לציין שעודד צנטנר היה הבמאי שנתן לסרט את הלב והנשמה, ואלמלא הוא הסרט לא היה יוצא לפועל. להקרנה של הסרט שהתקיימה בגן-שמואל במאי 2021, 57 שנה לעליית הקבוצה לארץ, באו כל בני הדור השני, ובנוסף גם כ-80 חברים וחברות מהקיבוץ.

זאב התייעץ עם בני הדודים שלו בברזיל. היה לו חשוב להקרין את הסרט לקהילה היהודית שם, ובעיקר לתנועות הנוער החלוציות שאולי נותרו במדינה. הרעיון התגלגל, ובחור מתנועת השומר הצעיר נפגש עם זאב בחיפה. במהלך הפגישה עלו רעיונות.

עוד

המומחים, עודד צנטנר ועומר תירוש, גרסו שהמקום המתאים ביותר לסרט שכזה יהיה פסטיבלי סרטים יהודיים, כמותם יש כ-30 או 40 ברחבי העולם. כמתבקש, הוחלט לפנות לפסטיבל הסרטים היהודי בסאו פאולו, שמציין את שנתו ה-25 וקיים בו סקטור שלם המוקדש לסרטים דוקומנטריים. הסרט, המציג את סיפור העלייה והקליטה של חברי הקהילה מלפני 60 שנה, התקבל בקלות.

זאב רצה להשתתף בהקרנה. על אף שהסרט התקבל, מארגני הפסטיבל לא מימנו את הטיסה אך לאור חשיבות העניין, זאב החליט שהוא משקיע את הכסף. את מעט ההזמנות שקיבל, זאב שלח לאנשים שהוא מכיר: קרובי משפחה ובני הדודים משני הצדדים. אנשים מהקהילה היהודית בסאו פאולו המקורבים למשפחות חברי וחברות הקבוצה בארץ באו גם הם, והגיעו גם צופים שזאב לא הכיר, חובבי סרטים ותרבות שנחשפו לפרסום של הפסטיבל.

הטיסה עוררה התרגשות גדולה. זאב, שחלפו 16 שנה מאז ביקורו האחרון בברזיל, פגש את כל קרובי משפחתו שנותרו בחיים, ובעיקר בני הדודים שלו שבאותם אזורי גיל, שגם אירחו אותו באופן מדהים. הוא התרגש מהחזרה לטעמי הילדות, לדברים האהובים, לאננס ולמנגו ולפפאיה עם הטעמים הטרופיים העזים, לעוגות, למאכלים.. ואפילו הספיק קצת לטייל בין כל העניינים.

רגע אחד מרגש במיוחד נרשם כשזאב ניגש לבמה באולם הקטן המכיל 70 איש, בתום ההקרנה. הוא עלה לארץ בגיל חמש וחצי – שש, ועל אף שהוא מדבר ומבין פורטוגזית, הוא אינו יודע לכתוב אותה, ונעזר בבן דודו בכתיבת הקטע שהקריא. זאב דיבר בפני הצופים על סגירת המעגל אחרי 60 שנה, במקום שבו התחיל כל הסיפור, ועל הזכות להחזיר את הסיפור לקהילה. עבורו, זה היה ללא ספק הרגע המרגש ביותר בנסיעה: סגירת המעגל והנצחת ההורים, לא רק את ההורים הפרטיים שלו אלא גם את הורי הקבוצה כולה שהיו כמשפחה אחת.

0
לצפייה בסרט >

יש להתחבר כדי להגיב

ראיון עם מורג'ן ביאדסי | צלמת

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

באדיבות אסנת פיינזילבר ברדה ומורג'ן ביאדסי


לא פעם בקיץ עם רדת היום אני נתקלת בצלמות חתונה, מהמגזר, שמצלמות כלות וחתנים ביום חתונתם.

סיקרן אותי מאד לשמוע, אז ניגשתי למורג'ן הצלמת (בתמונה שצילמתי - עומדת מימין, אוחזת במצלמה), החלפנו טלפונים וערכתי איתה ראיון טלפוני קצר.

פירוש השם מורג'ן בעברית הוא אלמוג. הריאיון נערך בעזרת אביה, עימאד, שדובר עברית טוב יותר מבתו.

מורג'ן בת 27 מבאקה אל-גרביה, במשפחתה ארבע בנות ובן. אביה עוסק בשיווק כלי עבודה. היא עוסקת בצילום זה ארבע שנים, וישנם שבועות שהיא מצלמת בגן-שמואל מדי יום. היא למדה תואר ראשון באיסלאם וערבית במכללת אל קאסמי, והצילום החל כתחביב.

מה נושאי הצילום שלך? אני מצלמת כלות וחתנים, ילדות וילדים.

איך הגעת לצלם בגן שמואל? אנחנו מכירים את האזור, ובגן שמואל יש מקומות מאד יפים שניתן לצלם בהם. במקומות אחרים גובים כסף על התצלום, ואצלכם לא גובים.

למורג'ן יש עמוד אינסטגרם עם 24 אלף עוקבים, מוזמנים ומוזמנות לעקוב אחריה. השאיפה שלה לעתיד היא להיות עצמאית ומפורסמת בתחום הצילום.

תודה רבה לגן שמואל, מקום יפה שאני נהנית לצלם בו, כך אמרה.

שבת שלום, ושנמשיך לארח בביתנו באהבה ובכבוד.

אסנת פיינזילבר ברדה.

0

יש להתחבר כדי להגיב

סאמרלנד | סרט בהיכל התרבות מנשה יום ב', 29.08, 20:30

ימי הבליץ על לונדון.

אליס, חוקרת פולקלור בריטית, מקדישה את חייה לקריירה שלה. למרות עצמאותה הבלתי מתפשרת, היא חשה רגעים רבים של בדידות וחיה את חייה בצל רומן שניהלה לפני שנים רבות. יום אחד פרנק, נער בריטי המחפש מחסה מההפצצות הבלתי פוסקות, מובא לחיות עמה תחת קורת גג אחת ומציף בה רגשות וזיכרונות מהעבר.


לצפייה בטריילר, רכישת כרטיסים
ופרטים נוספים - לחצו כאן


חברי וחברות הקיבוץ מוזמנים לרכוש כרטיסים (30 ש"ח) גם דרך שלומית אלוני כחצי שעה לפני ההקרנה, בכניסה לפואיה

0
ללוח המופעים המלא >

יש להתחבר כדי להגיב

אומרים שהיה פה שמח | נוסטלגיה

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >


שלוש התמונות המוצגות השבוע בפינת הארכיון נסרקו מתוך שקופיות שצולמו בשנות ה-60 ונמצאו בעיזבונו של אפרים ליזון יחד עם עשרות תמונות נוספות.

תודה גדולה לאילן נחמיאס, נכדו של אפרים, שהביא את התמונות לפרסום.


קבוצת דקל עם תמר גרבייה, מקבלים נעליים מפייגה שוסדק הסנדלרית | בשקה, מוטקה, עמית ואבינועם גולן מחוץ לאולם הריתמיקה כשמאחוריהם גן המשחקים הישן | עמוס, מרישקה ומיכל עמיר בחג הביכורים


גם לכן יש זיכרונות קיבוציים מעניינים לשתף?

רוצים לספר בפינה על אירועים מהעבר?

נשמח לתת להם במה בליווי תמונות ארכיון!

כתבו לנו בתגובות או במייל, וניצור אתכם קשר

0

יש להתחבר כדי להגיב

תוצרת בית | דנית ואופיר

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >


והפעם בפינתנו – בשלן בהפתעה:

עומר ערמון עם עוגת התפוחים של אמא


כשהיינו ילדים אמא הייתה אופה כל יום חמישי עוגה. זה היה טקס קבוע ביחד עם ניקיון הבית.

הייתי יושב ומחכה, אולי יישאר משהו בקערת ההכנה ואוכל ”לנקות” אותה.

את עוגת התפוחים של אמא אני זוכר כחלק מימיי הקיץ, ובאמת לאחרונה התחלתי להכין את העוגה הזאת ואני לא מפסיק להתלהב ממנה, כי היא פשוטה וקלה להכנה ואחרי יום במקרר היא פשוט מעדן!

נסו – ולא תוכלו להפסיק!

אני מצרף את המתכון כפי שהוא מופיע בספר הבישול של אמא, וייתכן שאפילו בכתב ידה.

לרשימת המצרכים והוראות ההכנה – לחצו עוד

עוד

עוגת התפוחים של עלה


מכינים תבנית עגולה בקוטר 26 ס"מ ומחממים תנור ל-180 מעלות.

מצרכים לבצק:

  • 3 כוסות קמח
  • ¼ כפית מלח
  • קורט סוכר (לבצק קצת מתוק יותר אפשר לשים 1 כף סוכר)
  • 200 גר' מרגרינה (כמובן אפשר להחליף לחמאה)
  • 2 כפות מיץ לימון ו-3 כפות מים קרים מעורבבים יחדיו

הוראות הכנה:

מאחדים את כל החומרים לכדור בצק (אפשר כמובן במג'ימיקס) ומכניסים למקרר לעשר דקות. מחלקים את הבצק לשני חלקים: ⅓ ו- ⅔, ואת החלק הגדול (⅔) מרדדים לגודל התחתית של התבנית. חותכים 1 ק"ג של תפוחים או אגסים לקוביות קטנות ומניחים בקערה.

לתפוחים הקצוצים מוסיפים:

  • 3 כפות סוכר - לבן או חום
  • 2 כפות קמח
  • 1/2 כוס צימוקים (לא חייבים)
  • 1 כפית קינמון

מערבבים היטב ומפזרים על הבצק בתבנית. מרדדים את ⅓ הבצק הנותר לגודל התבנית, מכסים את התפוחים בבצק ומברישים בביצה טרופה או בחלב.

אופים בתנור מחומם ל180 מעלות כשעה, עד שהבצק העליון מזהיב.

מוציאים מהתנור ומצננים לפני שפורסים וזוללים. כאמור, אחרי לילה במקרר - טעמה של העוגה משתפר אף יותר!

בתאבון ושבת שלום,

עומר, דנית ואופיר.

0

יש להתחבר כדי להגיב

הבגדים האבודים | הדור הבא

צילום: גיל אורן

< דפדפו ימינה ושמאלה בגלריה >

 תודה מיוחדת לעדי ביטלמן


סול, תם ודור עם לוקים מושלמים
מבגדי הילדים האבודים שנשכחו מאחור.

והפעם: מי יודע מדוע ולמה?


מסיבת פיג'מות


הורים יקרים,

ארון האבודים בקומונה ילדים
עמוס ומחכה לכם!

מזהים את החולצה?
המכנסיים נראים מוכרים?

בואו לקומונה בשעות הפעילות:

ימים א', ג', ה':  06:00-17:00
ימים ב', ד':       06:00-16:00
יום ו':               06:00-13:00

0
לשעות פתיחת ענפי השירות >

יש להתחבר כדי להגיב

נקודה למחשבה | גלעד קאלך

חידת תרתי משמע


קופר מצטרף לקיבוץ השותף ולידו בשר משומר מתחבא בתוך הסימן. הטובות ביותר באירופה מתחרות בה, ואפילו אחת מהעיר האמיתית, לפי גפן.
(7,4)


שלחו את התשובה למייל שלנו:
AlonGS@ganshmuel.co.il

בין הפותרים.ות נכונה יוגרל שי צנוע
שיחכה לזוכה בתא הדואר


פתרון החידה הקודמת: מת אב ומת אלול

ענתה נכונה וזכתה בהגרלה: איילת פרנק

0

יש להתחבר כדי להגיב

זה הכל להפעם

תודה לכל מי שנתנו יד להוצאת העלון


ככל והדבר אפשרי, העלון מנוסח
באופן המתאים לכל המינים.
במקרים בהם הנוסח איננו כזה,
אנא קבלו זאת בהבנה.


תגובות, שאלות, רעיונות ושאר ירקות
יתקבלו בברכה כאן או במייל:
AlonGS@ganshmuel.co.il

להתראות בעלון הבא,
ורד גולן

0
לכל העלונים >

יש להתחבר כדי להגיב

דילוג לתוכן